RTX klar med dansk-udviklet mobiltelefon

RTX Telecom præsenterer om 14 dage to egenudviklede mobiltelefoner.

Danmark kommer igen på verdenskortet som mobiltelefonproducent når nordjyske RTX Telecom om 14 dage præsenterer sine to nye egenudviklede mobiltelefoner. Telefonerne, der er udviklet under projektnavnet Verdi, bliver vist frem på messen GSM World i Cannes som et led i RTX Telecoms bestræbelser på at blive totalleverandør af mobile løsninger.

RTX skal ikke selv masseproducere de to nye telefoner. Tanken er at de skal sælges med andres navn på, mens RTX Telecom får procenter af salget.
- Vi henvender os til store mærkevareproducenter som for eksempel Swatch, der siger, at nu vil de sende en mobiltelefon på gaden. Så henvender de sig til os, og så klarer vi resten. De kan have telefonen på gaden på fire måneder, siger Jørgen Elbæk, medstifter og administrerende direktør i RTX Telecom til Berlingske Tidende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS