Med et elektronisk dankort, der kan bruges via ens netbank, er det bankernes og ehandelsbutikkernes mål at få endnu flere til at handle via internettet.
4 ud af 5 danske husstande har adgang til internettet i dag. Og flere og flere bruger nettet dagligt. Tilsvarende er antallet af netbankbrugere steget til knap 2 mio. Derfor har bankerne fundet det naturligt at anvende netbankerne til at etablere en ny betalingsmåde på nettet, som både er nem og sikker.
»Brugen af netbankerne giver sikkerhed for kundens identitet. På den måde imødekommer vi et behov hos en række netforretninger. Tillige får netforretningerne en betalingsgaranti på 3.000 kr, som det kendes fra Dankort-betalinger, hvor kunden indtaster en pinkode,« siger underdirektør Johnny Bennedsen, PBS.
Kunden vil opleve eDankort som en nem og tryg måde at betale på, fordi betalingen foregår i netbanken, ligesom kunden plejer at bruge sin netbank.
»På den måde holder man sig til kendte rammer og er samtidig beskyttet af det høje sikkerhedsniveau i netbankerne. Kunden slipper desuden for at fiske sit Dankort op af tegnebogen og indtaste kortnummer mv. på netforretningens hjemmeside. Det vil sandsynligvis anspore endnu flere til at handle via internettet,« siger Jakob Rasborg, kommunikationschef i Dankort A/S.
Netforretninger, der ønsker at tage imod eDankort, skal indgå en indløsningsaftale med PBS og kan så etablere eDankort-betalingsmuligheden på deres hjemmeside. Når kunden klikker på eDankort-logoet, etableres forbindelse til kundens netbank, hvor betalingen gennemføres ligesom andre netbanktransaktioner.
Det er PBS og Dankort A/S, der sammen har sammen med pengeinstitutterne har udviklet eDankort. Pengeinstitutterne vil fra udgangen af september måned tilbyde deres netbank-kunder eDankort, som en funktion i deres netbank.