UNI2 giver garanti for perfekte Internet-forbindelser

Danmarks mest erfarne Internet-udbyder hævder, at man sikkert vinder en hovedgevinst i Lotto, før man oplever, at UNI2's Internet-opkoblinger går ned.


Som den eneste danske Internet-udbyder giver UNI2 garanti for maksimal oppetid og tilgængelighed. Alt efter garantitype, garanterer UNI2 op til 99,7 pct. tilgængelighed. Overholder UNI2 ikke de lovede specifikationer i sit Service Level Agreement med kunden, betaler UNI2 en bod.


"For flere og flere af vores kunder er Internet en nødvendighed for indtjeningen - f.eks. i forbindelse med elektronisk handel eller ordremodtagelse. De har valgt UNI2 på grund af vores meget høje driftsikkerhed og Danmarks hurtigste linier til Internet," siger marketingchef Daniel de Visme, UNI2.


I de senere måneder har UNI2 oplevet en voksende efterspørgsel efter de hurtigste og mest stabile opkoblinger, man kan få. Det er de såkaldte faste linier, som er åbne døgnet rundt og koblet direkte til Danmarks kraftigste Internet-stamnet. Faste linier fås med transmissionshastigheder på mellem 64 Kb til 140 Mb i sekundet.


UNI2 overvåger sine Internet-forbindelser døgnet rundt og benytter udelukkende kvalitetsudstyr fra markedets bedste leverandør. Det er baggrunden for, at UNI2 tør give den usædvanlige driftsgaranti til sine professionelle kunder.


"Vi foretager løbende målinger, som er frit tilgængelige for vore kunder på adressen http://weather.uni2.dk/. Ved hjælp af en database kan vi f.eks. følge status for fremkommelighed og tjekke svartider og eventuelle pakketab. Målingerne opsamles fra vores egne routere på Danish Internet Exchange (DIX) i Lyngby, D-GIX i Stockholm og hos Sprint i USA," siger Daniel de Visme.

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S