Betjente afløses af sms'er

Mobiltelefoner kan måske stoppe spildte politi-kræfter.

Artikel top billede

Når vidner eller tiltalte skal indkaldes til danske retssager, så må politiet eller domstolene bruge mandetimer på at sende personale på landevejen for at sikre, at beskeden bliver overbragt.

Men det er spild af tid.

Derfor skal det undersøges, om teknologien – nærmere betegnet mobiltelefonen - kan overtage en del af jobbet. Det skriver MetroXpress.
Tanken er, at man sender en sms i stedet for en politibetjent.

Ofte bliver sager udsat, fordi betjente eller stævningsmænd er gået forgæves, når de er mødt op på adressen for at forkynde indkaldelsen.

”Der har jo været en teknologisk udvikling, så stort set alle i dag har en mobiltelefon. Så man kunne forestille sig, at man kontaktede dem dér og så eventuelt fulgte op med en påmindelse på sms et par dage før retsmødet,” siger retspræsident Christian Lundblad.

Han er med i det udvalg, som Justitsministeriet har nedsat. Udvalget skal se på, om en mobil løsning holder i retten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS