CSC siger blankt nej til Prosas invitation til nye forhandlinger

Dom i arbejdsretten torsdag afgør det videre forløb.


Mandag ved middagstid sendte Prosa´s forhandlerhold en invitation til CSC om at optage nye forhandlinger klokken 18.00
Men CSC vendte tilbage med en kold skulder mandag eftermiddag.

Det sker på et tidspunkt, hvor Prosa ved en uafstemning forkastede et mæglingsforslag.

Det kan du læse mere om her.

"Det er rigtigt, at der i går har været en henvendelse til ledelsen om at forhandle. og det er rigtigt, at ledelsen i går har takket pænt nej tak til tilbuddet," siger John Jørgensen, der er faglig konsulent hos Prosa.

Han fortæller, at det nye forslag konkret tager udgangspunkt i den eksisterende Prosa/CSC-overenskomst, som er rettet til i forhold til mæglingsforslaget. Den model forventes at give mere mening for Prosa.medlemmerne, fortæller han.

Det var dette forslag, som CSC mandag mandag afviste at se nærmere på, fortæller John Jørgensen.

"De afventer at arbejdsretten på torsdag tager stilling til spørgsmålet omkring frigørelsen af overenskomsten," siger han.

Han vurderer, at CSC dermed er tro mod den hidtidige strategi om at erklære firmaet fri af overenskomsten og derefter tiltræde en overenskomst med HK/Privat.

Han fortæller, at Prosas forhandlingsforslag stadig står ved magt hvis arbejdsretten når frem til en afgørelse, som ikke passer CSC.

"Jeg tror ikke, at der er nogen af parterne, der har interesse i at læne sig tilbage og afvente et politisk indgreb," siger John Jørgensen.

Læs CSC's kommentar til Prosas forhandlingsforslag senere på Computerworld.dk 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S