Forbrugerne betaler overpris for IT

Forbrugerne betaler op til 10 gange for meget for køb af computere og computerudstyr, ifølge Sun Microsystems chef, Scott McNealy. Det vil på sigt føre til drastiske prisfald.

Ifølge Sun Microsystems chef, Scott McNealy, tager computerbranchen sig overbetalt for deres produkter. Ifølge McNealy betaler kunderne 10 gange for meget for produkterne, end de burde.

Det udtalte McNealy på selskabets SunNetwork-konference.

En konsekvens af det, er ifølge McNealy, at prisen for computere og computerudstyr kommer til at rasle ned i løbet af de kommende 5 - 10 år.

McNealy havde også klare bud på, hvem der er ansvarlig for de høje priser, og hvem prisfaldet kommer til at ramme. Her peger han på giganterne IBM og Microsoft. Han mener, at disse selskaber lever af at skabe unødvendig komplicerede processer til brug og fremstilling af computere.

Derimod mener han, at netop Sun Microsystems tilbyder mere simple løsninger, der vil overleve de drastiske prisfald, som han forventer inden for de nærmeste 5 - 10 år.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS