Google udpeger "svære" og "lette" sider

Er teksten på hjemmesiden tung? Google giver dig svaret.

Artikel top billede

Alenlange tekster, snørklede ord og mystiske formuleringer. Der er masser af tekster, der er svære at forstå ude på nettet. Nu kan du også skelne mellem ”lette” og ”svære” tekster, når du søger på Google.

Google har netop tilføjet valgmuligeden ”Reading Level” i søgemaskinens avancerede søgemuligheder.

Funktionen fungerer i øjeblikket kun, hvis man bruger Google.com. Når funktionen på et senere tidspunkt vil være at finde under de avancerede søgeindstillinger på Google.dk, kan man spekulere i, om Google vil vælge at kalde den for lix-talindeks. For det er grundlæggende, hvad Reading Levels er.

En mulighed for at vælge tekster, der enten er lette at læse, eller som stiller højere krav til modtagerens læseegenskaber. På billedet over artiklen kan man se valgmulighederne. Reading Level har tre niveauer: Basic, intermediate og advanced.

Det er dog umiddelbart svært at se den store forskel på hjemmesider, som Google placerer i de respektive kasser. Der er en tendens til, at links fra universiteter opfattes som avanceret, og at korte nyhedsartikler havner i den basale bunke, men funktionen er langt fra fejlfri.

Der er ikke nogen beskrivelse af algoritmerne bag Reading Level. Hos Google lyder den korte forklaring:

"Forestil dig en folkeskolelærer, der leder efter tekster til hendes elever, eller en sprogstuderende, der har brug for at finde letlæselige tekster på det nye sprog. En videnskabsmand, der søger efter de seneste resultater fra andre eksperter, vil omvendt vælge at trykke på "avanceret".

Man kan også udelukkende sætte funktionen til at markere, hvilke hjemmesider Google betegner som enten basic, intermediate eller advanced – uden at nogen af delene sorteres fra.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS