Google udpeger "svære" og "lette" sider

Er teksten på hjemmesiden tung? Google giver dig svaret.

Artikel top billede

Alenlange tekster, snørklede ord og mystiske formuleringer. Der er masser af tekster, der er svære at forstå ude på nettet. Nu kan du også skelne mellem ”lette” og ”svære” tekster, når du søger på Google.

Google har netop tilføjet valgmuligeden ”Reading Level” i søgemaskinens avancerede søgemuligheder.

Funktionen fungerer i øjeblikket kun, hvis man bruger Google.com. Når funktionen på et senere tidspunkt vil være at finde under de avancerede søgeindstillinger på Google.dk, kan man spekulere i, om Google vil vælge at kalde den for lix-talindeks. For det er grundlæggende, hvad Reading Levels er.

En mulighed for at vælge tekster, der enten er lette at læse, eller som stiller højere krav til modtagerens læseegenskaber. På billedet over artiklen kan man se valgmulighederne. Reading Level har tre niveauer: Basic, intermediate og advanced.

Det er dog umiddelbart svært at se den store forskel på hjemmesider, som Google placerer i de respektive kasser. Der er en tendens til, at links fra universiteter opfattes som avanceret, og at korte nyhedsartikler havner i den basale bunke, men funktionen er langt fra fejlfri.

Der er ikke nogen beskrivelse af algoritmerne bag Reading Level. Hos Google lyder den korte forklaring:

"Forestil dig en folkeskolelærer, der leder efter tekster til hendes elever, eller en sprogstuderende, der har brug for at finde letlæselige tekster på det nye sprog. En videnskabsmand, der søger efter de seneste resultater fra andre eksperter, vil omvendt vælge at trykke på "avanceret".

Man kan også udelukkende sætte funktionen til at markere, hvilke hjemmesider Google betegner som enten basic, intermediate eller advanced – uden at nogen af delene sorteres fra.

Læses lige nu

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS