Telenor starter krigen om netneutralitet

Telenor i Norge vil kræve penge af YouTube for at garantere høj kvalitet. Danske videotjenester kommer måske også snart til at betale.

Hvis YouTube og andre hjemmesider, der streamer video, vil give deres kunder den bedste kvalitet, så skal de have pungen op af lommen. Internetudbyderne vil ikke betale hele regningen selv.

Sådan lyder en konkret melding fra Telenor i Norge.

”Det er på tide at ændre den model, hvor distributionen af data er gratis for afsenderen,” udtaler Telenors teknologidirektør Rolv-Erik Spilling.

Allerede i 2011 vil Telenor kræve betaling fra eksempelvis Youtube, tv-kanalen NRK og den norske avis VG, som streamer meget web-tv. Hvis firmaerne betaler, vil Telenor garantere den bedste kvalitet, hvis firmaerne ikke vil betale, så bliver deres levende billeder ikke udelukket fra nettet, men deres besøgende må nøjes med den kvalitet, som nettet nu engang tillader på det pågældende tidspunkt.

I de seneste år har debatten om netneutralitet været på et overordnet og diffust plan, men det norske tiltag er et soleklart konkret eksempel på, hvad neutralitet – eller mangel på sammen – kan betyde.

Kritikere mener, at netdiskrimination kan gøre det svært for små opstartsvirksomheder at komme ind på markedet, fordi de ikke har råd til at skaffe sig særbehandling på internettet. Dermed kan resultatet blive, at den største pengetank vinder over det bedste produkt, er frygten.
 

Kunne sagtens forekomme i Danmark

Telenor er også til stede på det danske marked, men her bliver der ikke udskrevet regninger til indholdsleverandører. Endnu.

"Udmeldingen i Norge går på, at det skal være muligt for både slutbrugere og udbydere at gå ind og købe sig til en højere kvalitet. Det basale net, som vi kender det, skal være åbent og uden barrierer, men det skal være muligt at tage betaling for at tilbyde en ekstra service. Det er en nødvendighed for at kunne levere kvalitetstjenester i fremtiden," siger Nicholai Kramer Pfeiffer regulatorisk chef i Telenor i Danmark til ComON.

Han anser det for helt naturligt, at også danske internetudbydere vil begynde at kræve betaling for en garanteret høj kvalitet. Han mener, at for eksempel DR og TV2 allerede får en ekstra service med de såkaldte peeringaftaler, der giver dem direkte adgang til teleoperatørernes net og på den måde undgå flaskehalse.

TV2 afviser at betale for ekstra kvalitet.

"Vi betaler ikke noget for at få vores trafik prioriteret anderledes end andres, og vi går stadig ind for netneutralitet," siger Gregers Wedell-Wedellsborg, der er chef for TV2 Net.


Arbejdsgruppe undervejs

I de danske teleselskabers brancheforening Telekommunikationsindustrien får den norske udmelding direktør Jakob Willer til at spidse ørerne. Han kender ikke til nogen danske selskaber, der pønser på at kræve betaling fra for eksempel YouTube, men han er overrasket over nordmændenes udmelding, fordi en arbejdsgruppe med afsæt i Telekommunikationsindustrien i længere tid har arbejdet på at udforme brancheretningslinjer vedrørende netneutralitet – netop efter norsk model.

De norske teleselskaber har allerede aftalt en branchelinje over for netneutralitet, hvor der er fokus på at undgå diskrimination af tjenester og fokus på at skabe gennemsigtighed.

Jakob Willer ønsker dog ikke regler om, at teleselskaberne ikke må tage penge for at yde ekstra service over for indholdsleverandører til deres netværk.

Norske Telenor er ikke det eneste nordiske selskab, der favoriserer nogle tjenester frem for andre i deres net. Flere svenske teleselskaber vil ikke længere tillade sine kunder at bruge tjenester som Vopium og Skype på deres net.

Den kommende telelov, som endnu ikke er vedtaget i Folketinget, vil give videnskabsministeren mulighed for at definere regler om netneutralitet i Danmark. Det vil i givet fald ske gennem en bekendtgørelse.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job