Eksplosion i Messenger-angreb

En ny rapport fra analysefirmaet IMlogic viser, at antallet af angreb over instant messaging og P2P har oplevet en sand eksplosion i løbet af det seneste år.

Flere og flere angreb finder sted over instant messaging og P2P, som mange bruger til fildeling. Antallet af vira, orme, phishing og andre ondsindede angreb via IM og P2P er steget med intet mindre 271 procent henover det seneste år. Det viser den første kvartalsrapport fra analysefirmaet IMlogic, der har blandt andre Microsoft, AOL, Yahoo og Symantec som partnere.

Rapporten siger også, man det seneste år har opdaget 75 unikke IM- og P2P-trusler, heriblandt IM-specifikke angreb. 82 procent af de rapporterede angreb var instant messaging-vira eller -orme, mens angreb i forbindelse med filoverførsel via IM tegnede sig for 14 procent og angreb, der udnytter allerede kendte programsårbarheder dækker 11 procent.

Ifølge rapporten var Microsofts MSN Messenger den IM-netværk, der var offer for de fleste angreb og de tre mest aktive orme var Kelvir, Bropia og Sumom, der alle toppede i februar eller marts 2005.

Analyser foretaget af IMlogic viser, at IM-bårne angreb vil fortsætte med at stige i løbet af 2005 i takt med, at hackere udnytter instant messagings stigende popularitet, hos såvel forbrugere som virksomheder.

Den danske sikkerhedsekspert Peter Kruse, og Torben Andersen, der er chef for Microsofts Live Communications Server i Europa, Mellemøsten og Afrika, har tidligere advaret virksomheder imod brugen af forbrugersoftware som for eksempel MSN Messenger.

»Den politik, som folk skal sætte op er, at man ikke bruger forbrugerbeskedstjenester i virksomheden. Brugen af en forbrugertjeneste i virksomheden udsætter virksomheden for en vis risiko, man skal i stedet basere det på noget, der er skræddersyet til virksomheder,« sagde Torben Andersen til ComON i anledning af lanceringen af Microsofts Live Communications Server.

Rapporten oplyser også, at angrebene via instant messaging og P2P bliver mere og mere sofistikerede og derfor sværere at isolere.

IMlogic anbefaler alle brugere at holde sig opdateret med de seneste programrettelser og nyeste antivirus-software samt at være forsigtige, når man klikker på links eller modtager filer via instant messaging.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis