De fleste virusangreb skyldes automatiske programmer

Antivirus-firmaet Kaspersky Labs fortæller at 55 pct. af alle virusangreb skyldes programmer som CodeRed og Nimda, der udnytter kendte sikkerhedshuller til at trænge ind på pc'en uden brugerens interaktion.

Kaspersky Labs har udsendt en oversigt over de mest udbredte virus-typer i 2001 og konkluderer samtidig, at udviklingen på flere områder er alarmerende. Den mest markante trend i sidste år var fremkomsten af automatiske programmer, som udnytter sikkerhedshuller i operativsystemer og programmer med henblik på at trænge ind på computeren og forvolde skade. I denne kategori falder bl.a. CodeRed, Nimda og BadTrans.

Det russiske antivirus-firma fortæller at 55 pct. af alle angreb sidste år skyldes sådanne programmer, som repræsenterer en reaktion på brugernes stigende vagtsomhed overfor vedhæftede filer til e-mails. Programmer som CodeRed og Nimda spreder sig selv uden brugerens interaktion, og er derfor potentielt meget farlige, hvis hullet ikke bliver lukket hurtigt.

På den baggrund anbefaler Kaspersky at man sørger for at installere de seneste patches til Windows, Outlook og Internet Explorer. Men det er ikke kun Microsoft-produkter, der er ramt af virus. En anden trend i 2001 var en stigning i antallet af vira, som angriber Linux-systemer.

De ti mest udbredte vira i sidste kvartal findes på nedenstående liste:

1. I-Worm.BadtransII
2. I-Worm.Sircam
3. I-Worm.Hybris
4. I-Worm.Aliz
5. I-Worm.Nimda
6. I-Worm.Magistr
7. Trojan.PSW.Gip
8. I-Worm.HappyTime
9. JS.Trojan.Seeker
10. I-Worm.Klez

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse