Fortrolige virksomhedsdata blotlagt

Det er ufatteligt let at genskabe slettede data på harddiske, som danske virksomheder har doneret til velgørenhed. Det skriver IT-Avisen ComON, der udkommer torsdag.

En brugt harddisk, et gratis program og en smule tålmodighed. Det er alt, hvad der skal til for at få et kig på følsomme data, der tidligere har tilhørt danske virksomheder. Det viser en stikprøvetest foretaget af ComON.

ComON købte 40 harddiske fra Folkekirkens Nødhjælps computergenbrug »PCFisk«, som modtager computerdonationer fra danske virksomheder. Ved brug af det gratis genskabelsesprogram »PC Inspector File Recovery«, var det muligt at genskabe data, der ikke var slettet grundigt nok. Andre data var slet ikke slettet. Blandt andet lå der kundebreve, ordrebekræftelser, fragtfortegnelser og kontaktinformationer til kunder og partnere på diskene.

»Det er fuldstændig uacceptabelt. Jeg har et underskrevet dokument, som siger, at de (PCFisk, red.) ville sørge for, at de ting var slettet,« siger Henrik Johnsen, der er administrerende direktør for Mermaid Technology, en af de virksomheder, hvis data ikke var slettet godt nok.

Hos Folkekirkens Nødhjælp er man rystet over at opdage et sådant sikkerhedshul.

»Det er klart, at vi må beklage den her sag dybt. Vi troede, vi havde et sikkert system, men nu er der blevet strammet op, så noget lignende vil ikke ske igen,« siger Henrik Stubkjær, der er generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.

Formand for Rådet For It-Sikkerhed, Allan Fischer Madsen, mener ikke, der er behov for mere oplysning på området, men det er man hos datagenskabelsesfirmaet Ibas ikke enig i.

»Der er stor uvidenhed på området. Der er mange, der tror, de har styr på det, men det har de i virkeligheden ikke. Jeg tror, problemet er på dagsordenen i virksomhederne, men uvidenheden er stor, så de ansvarlige antager, at alt er i den skønneste orden,« siger Ibas-direktør Michael Garver.

Sikkerhedsekspert ved DK-CERT, Preben Andersen, mener, at sikker sletning af data først og fremmest er et ledelsesansvar. Det er to af PCFisks store donorer enige i.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job