Fortrolige virksomhedsdata blotlagt

Det er ufatteligt let at genskabe slettede data på harddiske, som danske virksomheder har doneret til velgørenhed. Det skriver IT-Avisen ComON, der udkommer torsdag.

En brugt harddisk, et gratis program og en smule tålmodighed. Det er alt, hvad der skal til for at få et kig på følsomme data, der tidligere har tilhørt danske virksomheder. Det viser en stikprøvetest foretaget af ComON.

ComON købte 40 harddiske fra Folkekirkens Nødhjælps computergenbrug »PCFisk«, som modtager computerdonationer fra danske virksomheder. Ved brug af det gratis genskabelsesprogram »PC Inspector File Recovery«, var det muligt at genskabe data, der ikke var slettet grundigt nok. Andre data var slet ikke slettet. Blandt andet lå der kundebreve, ordrebekræftelser, fragtfortegnelser og kontaktinformationer til kunder og partnere på diskene.

»Det er fuldstændig uacceptabelt. Jeg har et underskrevet dokument, som siger, at de (PCFisk, red.) ville sørge for, at de ting var slettet,« siger Henrik Johnsen, der er administrerende direktør for Mermaid Technology, en af de virksomheder, hvis data ikke var slettet godt nok.

Hos Folkekirkens Nødhjælp er man rystet over at opdage et sådant sikkerhedshul.

»Det er klart, at vi må beklage den her sag dybt. Vi troede, vi havde et sikkert system, men nu er der blevet strammet op, så noget lignende vil ikke ske igen,« siger Henrik Stubkjær, der er generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.

Formand for Rådet For It-Sikkerhed, Allan Fischer Madsen, mener ikke, der er behov for mere oplysning på området, men det er man hos datagenskabelsesfirmaet Ibas ikke enig i.

»Der er stor uvidenhed på området. Der er mange, der tror, de har styr på det, men det har de i virkeligheden ikke. Jeg tror, problemet er på dagsordenen i virksomhederne, men uvidenheden er stor, så de ansvarlige antager, at alt er i den skønneste orden,« siger Ibas-direktør Michael Garver.

Sikkerhedsekspert ved DK-CERT, Preben Andersen, mener, at sikker sletning af data først og fremmest er et ledelsesansvar. Det er to af PCFisks store donorer enige i.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S