Medieforlig skuffer rettighedshavere

Blankbåndsordningen bliver ikke fornyet.

Den aldrende blankbåndsordning, hvor der er en afgift på salg af blanke cd'er og dvd'er, fik ikke et ellers ønsket milliontilskud i medieforhandlingerne, der denne uge faldt på plads omkring de elektroniske medier.

Pengene fra blankbåndsordningen fordeles af Copy-Dan, der sender pengene videre til kunstnerne og deres organisationer som musikernes organisation, KODA.

"Det er vi selvfølgelig skuffede over. Vi kan jo se, at denne ordning langsomt mister de indtægter, som der har været. Det udhuler den kreative branches mulighed for at tjene deres egne penge," siger Henrik Petersen, formand for Copydan Båndkopi.

Problemet for blankbåndsordningen er, at der bliver solgt færre og færre blanke skiver. Eftersom politikerne på Christiansborg har bestemt, at ordningen ikke skal gælde laggringsmedier som harddiske, daler indtægterne til ordningen.

Oppositionspartier Socialdemokraterne, De Radikale og SF foreslog i deres fælles medieforlig, at der skulle findes penge til den skrantende ordning.

"Det har vi været rigtig glade for, at det kom med. Når vi har snakket med politikere, har der også været generel forståelse for, at det var et problem, der skulle gøres noget ved, uden at der er fundet en specifik løsning," siger Henrik Petersen.

Nogle politikere har også undret sig over, at den gamle ordning skulle diskuteres i forbindelse med medieforhandlingerne, men Henrik Petersen synes, at det var fornuftigt, eftersom danskerne også kopierer musik og film fra radio og tv, der er en del af forhandlingerne.

Men oppositionen røg ud af medieforhandlingerne, så blankbåndsordningen fik ikke ekstra penge i denne ombæring.

Penge for hvilken kopiering?
SF kædede blankbåndsordningen sammen med ulovlig kopiering af musik, men Henrik Petersen fra Copydan Båndkopi understreger, at blankbåndsordningen udelukkende kompenserer for eksempelvis musik, som danskerne lovligt har kopieret - eksempelvis en cd-kopi til båden eller sommerhuset, en film fra fjernsynet eller optagningen af noget musik sendt over radioen. Copydan beder altså ikke om penge til blankbåndsordningen på grund af piratkopiering, siger Henrik Petersen.

"Det er klart, at samfundet ikke skal betale for noget, som er ulovligt," siger Henrik Petersen.

Han afviser, at rettighedshaverne kæder de to former for kopiering sammen, når de taler med politikerne.

"Vi snakker også om problemer med ulovlig kopiering, men det er klart, at det ikke er en del af dette problem. Det snakker vi ikke om i denne forbindelse," siger formanden for Copydan Båndkopi.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS