Artikel top billede

NASA sjusker med it-sikkerheden

Et internet-angreb mod NASA kunne få katastrofale konsekvenser, advarer ny rapport.

NASA bliver nu kritiseret for elendig it-sikkerhed i en regerings-rapport. Den amerikanske rumorganisations systemer er fyldt med sikkerhedshuller og der mangler selv de mest elementære beskyttelses-foranstaltninger. Det betyder at et internet-angreb mod NASA kan få katastrofale konsekvenser – i værste fald kunne hackere få adgang til systemer som bruges til at kontrollere rumfærger eller den internationale rumstation ISS.

Rapporten har fået den alarmerende titel "Inadequate Security Practices Expose Key NASA Network to Cyber Attack (PDF)” og den kan downloades online.

Office of Inspector General (OIG), der har udarbejdet rapporten, peger blandt andet på at flere servere på NASAs netværk har ”højrisiko” sårbarheder som kan udnyttes over nettet. Der henvises til seks specifikke servere med kritiske data, som også bruges til at styre rumfartøjer. Disse servere har flere alvorlige sikkerhedshuller, som en angriber kan udnytte til at overtage kontrollen over dem eller få dem til at gå ned.

Når angriberen først er trængt ind i NASA's systemer, er der mulighed for at bruge andre sårbarheder til at ”påvirke eller helt lamme” rumorganisationen.

Rapporten kritiserer også at serverne er konfigureret forkert, så de afslører krypteringsnøgler, kodeord og følsomme oplysninger om brugerkonti. Det er informationer, der kunne udnyttes til phishing-angreb mod NASA-brugere.

Helt tilbage i sidste sommer anbefalede OIG, at NASA skulle etablere et særligt program for at koordinere sikkerheden på sit hovednetværk. NASA var enig i anbefalingen, men siden er der ikke sket noget.

Der er ikke kun tale om en teoretisk risiko. NASA har været udsat for flere vellykkede angreb. I januar 2009 fik hackere fat i 22 GB hemmelig-stemplede data fra Jet Propulsion Laboratory. Sidste år blev en mission-control computer inficeret og den forsøgte herefter at etablere forbindelser til IP-adresser i Kina, Saudi-Arabien og Estland.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere