NASA sjusker med it-sikkerheden

Et internet-angreb mod NASA kunne få katastrofale konsekvenser, advarer ny rapport.

Artikel top billede

NASA bliver nu kritiseret for elendig it-sikkerhed i en regerings-rapport. Den amerikanske rumorganisations systemer er fyldt med sikkerhedshuller og der mangler selv de mest elementære beskyttelses-foranstaltninger. Det betyder at et internet-angreb mod NASA kan få katastrofale konsekvenser – i værste fald kunne hackere få adgang til systemer som bruges til at kontrollere rumfærger eller den internationale rumstation ISS.

Rapporten har fået den alarmerende titel "Inadequate Security Practices Expose Key NASA Network to Cyber Attack (PDF)” og den kan downloades online.

Office of Inspector General (OIG), der har udarbejdet rapporten, peger blandt andet på at flere servere på NASAs netværk har ”højrisiko” sårbarheder som kan udnyttes over nettet. Der henvises til seks specifikke servere med kritiske data, som også bruges til at styre rumfartøjer. Disse servere har flere alvorlige sikkerhedshuller, som en angriber kan udnytte til at overtage kontrollen over dem eller få dem til at gå ned.

Når angriberen først er trængt ind i NASA's systemer, er der mulighed for at bruge andre sårbarheder til at ”påvirke eller helt lamme” rumorganisationen.

Rapporten kritiserer også at serverne er konfigureret forkert, så de afslører krypteringsnøgler, kodeord og følsomme oplysninger om brugerkonti. Det er informationer, der kunne udnyttes til phishing-angreb mod NASA-brugere.

Helt tilbage i sidste sommer anbefalede OIG, at NASA skulle etablere et særligt program for at koordinere sikkerheden på sit hovednetværk. NASA var enig i anbefalingen, men siden er der ikke sket noget.

Der er ikke kun tale om en teoretisk risiko. NASA har været udsat for flere vellykkede angreb. I januar 2009 fik hackere fat i 22 GB hemmelig-stemplede data fra Jet Propulsion Laboratory. Sidste år blev en mission-control computer inficeret og den forsøgte herefter at etablere forbindelser til IP-adresser i Kina, Saudi-Arabien og Estland.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S