Hackere ruinerer internet-udbyder

En af Englands ældste internet-udbydere, CloudNine Communications, måtte i sidste uge lukke og slukke efter en serie af hacker-angreb.

CloudNine Communications er sandsynligvis det første eksempel på en virksomhed, som er bukket under for hacker-angreb. Det seks år gamle firma - en af de ældste internet-udbydere i England - lukkede i sidste uge og solgte alle sine 2.500 kunder til konkurrenten Zetnet.

"Den grundlæggende årsag er at det ville have været nødvendigt at lukke netværket ned alt for længe for at gennemføre reparationer. Vi nåede frem til den konklusion at vi ikke kunne fortsætte," siger firmaets medstifter Emeric Miszti til Wired.

CloudNine blev offer for et meget målrettet og omfattende Distributed Denial-of-Service (DDoS) angreb. Internet-udbyderens kunder kunne ikke logge på nettet, og kundernes hjemmesider var ikke tilgængelige.

"Det var et meget metodisk angreb. Det skete over flere måneder. Formålet var at undersøge vores netværk, finde de vigtigste servere og analysere deres kapacitet," siger Miszti til Wired.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S