Fremgang for elektroniske patientjournaler

Projektet med at indføre elektroniske patientjournaler er nu for alvor ved at komme på skinner og amterne forventer at 93 procent af alle sygehussenge er omfattet i 2006.

Amterne er efter et længere tilløb tilsyneladende kommet godt i gang med indførelsen af elektroniske patientjournaler. Således er mere end 13 procent af de danske sygehussenge nu dækket af elektroniske patientjournaler og det er lidt over en fordobling i forhold til året før.

Samtidig er amterne også begyndt at lukke op for pengepungene. Således viser en opgørelse fra det nationale overvågningscenter af elektroniske patientjournaler, EPJ-observatoriet, at amterne i år bruger 3,84 procent af deres budgetter på indførelsen og driften af ny IT, hvor tallet sidste år var 1,23 procent.

Projektleder Søren Vingtoft fra EPJ-observatoriet mener, at det især er aftalen mellem staten og amterne om, at alle sygehuse skal have elektroniske journaler i 2005, der har sat skub i tingene.

»Den nationale it-strategi, som oven i købet er flettet ind i økonomiaftalen med amterne, betyder kolossalt meget, fordi ledelserne i amterne nu ikke bare har mandat men også pligt til for alvor at gå ind i udbredelsen af de elektroniske patientjournaler. Der er ingen undskyldning for at placere sig på parkeringspladsen og vente - nu skal der rykkes,« siger Søren Vingtoft til Ingeniøren.

Opgørelse fra det nationale overvågningscenter viser også, at amterne forventer at 93 procent af alle landets sygehusesenge er dækket af elektroniske patientjournaler i 2006.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S