Nortel firedobler netværkshastighed

Nortel er klar med ny teknologi som skal firedoble internet-båndbredden. TDC er en af de første kunder.

Nortel Networks har udviklet en serie af nye optiske netværksprodukter som firedobler hastigheden i forhold til de eksisterende produkter. TDC er en af de første kunder, der har investeret i en optisk løsning som giver en båndbredde på op til 40 Gbps. På længere sigt kommer backbone-hastigheden helt op på 100 Gbps - det er 100.000 gange mere end en typisk bredbåndsforbindelse på 1 Mbps.

Hastigheds-opgraderingen sker på TDC's europæiske optiske net, der fører internet-trafik fra Danmark gennem Storbritannien, Tyskland, Holland og videre ud i verden. Så der er ikke tale om, at almindelige telekunder får adgang til bredbånd med 100 Gbps lige med det samme.

Teknologien skal bane vejen for nye båndbredde-krævende tjenester som internet-video, telefoni og tv i høj opløsning. De nuværende optiske net med 10 Gbps kan overføre op til 1.000 tv-kanaler i high-definition på samme tid.

I den seneste tid har Nortel været ramt af økonomiske problemer og selskabet har netop afskediget 2.100 medarbejdere i Nordamerika, mens yderligere 1.000 arbejdspladser skal flyttes til lavløns-lande som Indien og Kina.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos