Prisfald på ADSL i horisonten

I det årelange slagsmål om prisen for at få adgang til TDC's rå kobber har IT- og Telestyrelsen fremlagt en ny rapport, som bekræfter at kobber-prisen er for høj.

Danskerne kan se frem til billigere ADSL-forbindelser. Det kan blive konsekvensen af en ny rapport, som Copenhagen Economics har udarbejdet for IT- og Telestyrelsen. Rapporten anbefaler en nedsættelse af den pris, som andre teleselskaber betaler for at få adgang til det rå kobber. Cybercity, Tele2 og Telia har længe klaget over, at priserne for det rå kobber ødelægger konkurrencen på bredbånds-markedet, og selskaberne hilser rapporten velkommen.

»TDC har igennem de seneste tre år modtaget en betydelig overbetaling for at give adgang til kobbernettet. Hvis vi fremadrettet skal sikre konkurrencedygtige forhold for den enkelte forbruger, skal denne overbetaling stoppes, og prisen for leje af det rå kobber sættes ned. Vi skal ikke kompensere TDC for omkostninger, som reelt ikke eksisterer. Nu ser vi frem til de konkrete initiativer fra IT- og Telestyrelsen, der kan skabe bedre rammer for konkurrencen,« siger udviklingsdirektør i Cybercity, Jesper Hansen, adm. direktør i Tele2, Niclas Palmstierna og adm. direktør i Telia Networks, Peter Bredgaard, i en fælles kommentar til rapporten.

De tre selskaber kritiserer den beregningsmodel, LRAIC, som bruges til at bestemme priserne for at få adgang til TDC's rå kobber. Selskaberne mener at de gennem deres betalinger til TDC har skullet dække omkostninger som reelt ikke eksisterer. I den nuværende LRAIC-model har TDC således kunnet indregne allerede afskrevne aktiver som nyanskaffelser. IT- og Telestyrelsen skal nu til at regne på, hvor meget prisen for adgangen til det rå kobber skal sættes ned.

TDC har tidligere afvist, at prisfastsættelsen af det rå kobber bygger på et forkert grundlag. Afdelings-chef Henning Sørensen fra TDC's Regulatoriske Afdeling afviste kritikken fra Cybercity, Tele2 og Telia i et interview med ComON i foråret.

»De tre selskaber efterlyser en revision af LRAIC modellen, fordi der ikke er kommet de ventede alternative infrastrukturer til TDC's fastnet. Men de alternative infrastrukturer eksisterer, bl.a. i form af Wimax, 3G, kabel-tv, FWA, fibernet, bolignet osv. Hvis man gennemtvinger lavere priser på TDC's rå kobber, risikerer man at fjerne grundlaget for udbygning af disse alternative infrastrukturer,« sagde Henning Sørensen til ComON.

Rapportens konklusioner om prisfastsættelses-metoden for rå kobber skal indgå i den politiske drøftelse i forbindelse med ændringen af teleloven i Folketinget mod udgangen af oktober. IT- og Telestyrelsen har nu sendt rapportens konklusioner og anbefalinger til høring i branchen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos