Gå i Hugh Hefners Playboy-fodspor på nettet

Det er ikke kun monstre, alfer eller gangstere man kan finde i online rollespil. Ny MMO udspiller sig i blandt Playboy-bunnies og talentspejdere.

Nu kan MMO-genren se frem til at udvide målgruppen.

For når spillet Playboy Manager bliver færdig, skal man ikke nødvendigvis have en forkærlighed for våben, fabeldyr eller mytiske fortællinger.

Som navnet afslører, så finder Playboy Manager sted i mere virkelighedsnære scenarier.

Det netbaserede spil er ikke færdig endnu. Udviklerne kan dog afsløre, at det kommer til at dreje sig om tilværelsen som agent for en fremstormende bikinimodel. Udviklerne lokker desuden med, at man vil støde på billeder og videoer fra Playboy, mens man spiller.

Som nybegynder agent skal man forsøge at opbygge et imperium af rigdom og skønne kvinder. Noget som resten af de mange andre spillere også vil forsøge at opnå.

Det handler altså om at få fingrene i de flotteste biler, holde de mest ekstravagante fester og finde de smukkeste kvinder. En kombination der får tankerne til at flyde tilbage til kiksed Leisure Suit Larry i en opdateret version.

Det er muligt at søge om beta-adgang allerede nu.

Spillet forventes færdig til sommer og skulle være gratis at spille.

Spillet udvikles på vegne af Playboy.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S