Saudiarabisk prins investerer 400 millioner i website

Milliardæren Prins Alwaleed fra Saudiarabien meddelte i går, at han investerer 400 millioner kroner i webstedet Priceline.com.

For de mange penge får prinsen lovning på at købe aktier svarende til beløbet. Prinsen får aktierne for 25 dollar stykket – lige gyldigt hvor meget de er værd, når han beslutter sig for at købe dem. Prinsen skal dog slå til mellem 8. september næste år og samme dato år 2002.


Aftalen betyder, at Priceline.com får en kapitalindsprøjtning på ikke mindre end 50 millioner dollar – eller 400 millioner kroner. Priceline’s grundlægger, Jay Walker, vil dog fortsat have kontrol med firmaet. Priceline.com er et rejseselskab på Nettet, hvor brugerne har mulighed for at søge efter, sammenligne og bestille rejser.


Prinsen har ved samme lejlighed sørget for at få optioner i Jay walkers private selskab Walker Digital.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere