Duke Nukem-PR truede anmeldere - nu er han selv nakket

PR-firma fyret efter dårlige anmeldelser.

Det længeventede spil Duke Nukem Forever kan nu endelig købes i butikkerne, men det skaber stadig kontroversielle overskrifter.

I de 15 år, der er gået siden udviklerne første gang satte sig til tasterne, er der blevet skrevet om dårlig ledelse og pengefråds. Nu er spiludviklingsfirmaets pr-bureau røget i fedtefadet.

Distributøren, 2K Games, har fyret sit pr-bureau The Redner Group.

Det sker efter, at en ansat hos Redner Group skrev på Twitter, at de mange dårlige anmeldelser af spillet vil få ham til at overveje, hvilke anmeldere han i fremtiden vil sende anmeldereksemplarer til. En altså slet skjult trussel til spilanmelderne.

"Der er mange af  jer, der er gået for vidt i jeres anmeldelser.…vi kigger nu på, hvem der i fremtiden får spil fra os og hvem der ikke gør ud fra hvad jeres spydigheder i anmeldelserne."

Beskeden blev hurtigt slettet men nåede at skabe ravage. Så meget at 2K Games har fyret pr-bureauet. I en meddelelse skriver firmaet, at man ikke vel associeres med den form for trusler mod medier og anmeldere.

Jim Redner fra Redner Group forsøgte i en lang og undskyldende mail til medierne at modificere sin udtalelse. Han skriver, at han kun var ked af formuleringerne i nogle af anmeldelserne og at Twitter-beskeden blot var et barnligt, ugennemtænkt træk. Hele den lange undskyldende mail fra Jim Redner kan læses hos IGN, hvor han i den grad trækker i land og falder på knæ for de spilanmeldere, som skulle være blevet fornærmet.

Kritikken om spilfirmaer, der favoriserer anmeldere, er et tilbagevende kritikpunkt i branchen. Også her hjemme har der været anklager om det samme.

Duke Nukem Forever har en score på cirka 50 procent på Metacritic, der samler anmeldelser fra nettet.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec