Frit slag for spionprogrammer

Hvis du troede, at du var godt sikret mod alskens snagende spionprogrammer, så kan du godt tro om igen. En test viser, at selv de bedste antispy-programmer højest kan hamle op mod knap 50 procent af alle spionprogrammer.

Selv de bedste antispionprogrammer får baghjul af spionprogrammer, viser en test lavet af malware-test.com. Testen viser, at selv de bedste antispionprogrammer har svært ved at hamle op mod de spionprogrammer, der florerer på nettet.

Firmaet malware-test.com har testet 27 antispionprogrammer mod 11 spionprogrammer på Windows XP professional med Service Pack 2. Og testens resultater er langt fra godt nyt. Testens resultater viser nemlig, at selv de bedste antipspionprogrammer allerhøjest kan takle maksimalt halvdelen af alle spionprogrammer.

Antispionprogrammerne blev vurderet efter, hvor hurtig de var i stand til at opdage og genskabe data, som spionprogrammerne havde ændret i.

Programmet PC Tools Spyware blev i denne forbindelse kåret til det bedste, eftersom at det var i stand til at opdage helt præcist 49,6 procent af de spionprogrammer, som var installeret på pc'eren. Næstbedst var F-Secure Internet Security, mens Norton Internet Security måtte tage til takke med en tredjeplads.

Spionprogrammer er snu på flere punkter. Dels er det svært at opdage, fordi brugeren sjældent har problemer med computeren, som hvis den var inficeret med virus eller orm. Desuden består spionprogrammerne af normale programmer, der gør det sværere at fjerne alle dele, som et spionprogram installerer.

De fem bedste antispionprogrammer i testen:

1. PC Tools Spyware Doctor: 49.64%
2. F-Secure Internet Security: 44.53%
3. Norton Internet Security: 40.88%/ Ahnlab SpyZero
4. SUPERAntispyware: 40.15%
5. Microsoft Windows Defender: 39.42%

Klik her for at læse mere om testen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S