Politikerne svigter ledige it-folk

Arbejdsløsheden blandt it-folk er op til dobbelt så høj som blandt akademikerne, men politikerne er kun optaget af at hjælpe akademikerne og glemmer de arbejdsløse it-folk, lyder det i kor fra it-fagforeningerne. Et flertal i Folketinget erklærer sig nu parate til at se på problemet. Det skriver it-avisen ComON i denne uge.

Efter flere måneders intens pressedækning af den stigende arbejdsløshed blandt akademikere lancerede regeringen den 3. februar en række initiativer for at få bugt med de voksende køer af ledige akademikere. Ikke mindre end 65 millioner kroner er der afsat til en landsdækkende indsats.

Hos landets it-fagforeninger breder frustrationen sig imidlertid. For mens der sættes ind over for akademiker-ledigheden, vokser antallet af ledige it-folk blot dag for dag. Det skriver it-avisen ComON i denne uges udgave.

Hos Sam-Data er 13,4 procent af fagforeningens medlemmer ledige, og hos Prosa er tallet 9,4 procent, mens kun 6,3 procent af medlemmerne i Akademikernes Centralorganisation er ledige.

»Når en akademiker bliver ledig, bliver der vartet op. Det oplever vi slet ikke på it-området,« siger faglig sekretær i Sam-Data, Finn Hansen.

I de senere år har der været øget politisk fokus på især de mange ledige datamatikere og multimediedesignere. Men på trods af at 63 procent af de datamatikere, der blev uddannet i april sidste år, i dag går ledige, så er den politiske interesse aftaget.

Prosa og Sam-Data efterlyser i fællesskab en landsdækkende indsats mod it-arbejdsløsheden i stil med regeringens initiativ over for arbejdsløsheden hos akademikerne.

Et flertal af Folketingets partier er nu parat til at se på, hvordan en koordineret landsdækkende indsats kan være med til at få bugt med arbejdsløsheden blandt især datamatikere og multimediedesignere.
»På specialområder som it-området er vi nødt til at have en landsdækkende indsats,« siger Ole Sohn, arbejdsmarkedsordfører for SF.

Hos regeringspartiet, de Konservative, er arbejdsmarkedsordfører Lars Barfoed også positivt stemt overfor ideen.
»Det lyder interessant og helt klart noget, vi kan se på i den nærmeste fremtid,« siger Lars Barfoed.

Også Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet er positiv over for ideen om at iværksætte en landsdækkende indsats, mens regeringspartiet Venstre er afvisende:
»Vi kan ikke gå ind og lave særordninger på specifikke fagområder,« understreger partiets arbejdsmarkedsordfører Jens Vibjerg.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S