Age of Conan-udviklere blev alvorligt syge

Norske Funcom har presset sine udviklere så hårdt, at flere af dem er blevet alvorligt syge.

Udviklingen af det stort anlagte World of Warcraft-inspirede Age of Conan har tilsyneladende haft lige så mange ofre i virkeligheden som i selve spillets barbariske handling.

I modsætning til Conans fantasy-modstandere har de virkelige ofre dog ikke fået hovedet kappet af i bogstavelig forstand, men er i stedet gået ned med stress.
Et urimeligt hårdt arbejdspres har kostet dyrt for flere medarbejdere i firmaet bag Conan og spil som Anarchy Online, det norske selskab Funcom. Medarbejderne er blandt andet blevet ramt af alvorlig sygdom og brudte parforhold, oplyser avisen Dagbladet.

Det er fagforbundet EL&IT, der går til angreb på Funcoms efter alt at dømme meget lidt morsomme arbejdsmiljø.

»Da jeg kom ind i det her, så jeg, at det drejer sig om grov udnyttelse af unge mænd og kvinder. Der er mange, der er blevet syge, og jeg tvivler på, at vi kan få dem på benene igen, for at sige det lidt groft. De har arbejdet så meget, at de sundhedsmæssigt slet og ret er knækket, og de er ofte kun omkring de 30,« fortæller Erik Bråten fra fagforbundet til Dagbladet.

En medarbejder oplyser, at den såkaldte crunch-tid - de sidste hektiske uger inden et spil lanceres, hvor folk arbejdes i døgndrift for at blive færdige - ikke kun var uger i Funcom, men en nærmest permanent tilstand, fordi lanceringen af Conan blev udsat gang på gang.

Funcoms personaledirektør siger til avisen, at han tager kritikken fra fagforbundet til efterretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S