Konkurrencestyrelsen foretager razzia hos teleselskaber

De største danske teleselskaber fik tirsdag den 2. oktober besøg af Konkurrencestyrelsen, som mistænker selskaberne for brud på den danske konkurrence-lovgivning.

Konkurrencestyrelsen gennemførte tirsdag en razzia mod TDC (tidl. Tele Danmark), Telia, Sonofon og Orange (tidl. Mobilix). Tirsdag morgen mødte over 10 medarbejdere fra Konkurrencestyrelsen op hos hvert af selskaberne og forlangte ubegrænset adgang til chefkontorerne. Aktionen startede kort efter kl. 9.00 hos alle teleoperatørerne.


- Vi har mistanke om at et eller flere selskaber kører bindende
udsalgspriser, dvs. teleselskabet bestemmer forhandlerens avance når en
mobiltelefon sælges med abonnement, siger Finn Lauritzen til ComON. Han fortæller
at undersøgelsen er startet på baggrund af forskellige henvendelser til
Konkurrencestyrelsen.


Sonofon bekræfter at firmaet har fået besøg af Konkurrencestyrelsen på kontorerne i Aalbog og
København. Sonofon tager dog sagen med ro.
"Vi prøver på alle måder at drive en hæderlig og gennemsigtig forretning,
så vi samarbejder naturligvis. Vi har intet at skjule," siger journalist Bo
Heimann.


Mobilselskabet Orange bekræfter også at Konkurrencestyrelsen har gennemført en ransagning på firmaets kontor. "Vi har budt dem velkommen og åbnet op for vores IT-systemer og arkiver," siger Linda Juul Nielsen, presseansvarlig hos Orange.


Kommunikationsdirektør Anders Krarup hos Telia fortæller, at teleselskabet fik besøg af folk fra Konkurrencestyrelsen tirsdag morgen. - Vi tog pænt imod dem, siger Anders Krarup. - Telia er af den opfattelse, at vi ikke har noget at skjule, understreger han.


Hos TDC Mobil bekræfter den adm. direktør, Jørgen Weber, at selskabet har fået besøg af Konkurrencestyrelsen. Han understreger, at selskabets interne forretningsgange er tilrettelagt med henblik på at sikre, at konkurrencereglerne overholdes, og afventer nu myndighedernes yderligere undersøgelser.


"Det er TDC's koncernpolitik, at vi altid samarbejder med myndighederne på
en positiv måde. Vi har naturligvis givet embedsmændene fuld adgang til
vores computernetværk og alle andre informationer, som styrelsen ønsker
indsigt i," siger Jørgen Weber, adm. direktør i TDC Mobil.


Teleselskaberne mistænkes for at have overtrådt den danske konkurrencelovgivning ved at fastlægge såkaldte bindende udsalgspriser for mobiltelefoner og abonnementer og på andre måder indgå konkurrencebegrænsende aftaler.


En bindende videresalgspris betyder, at forhandleren ikke selv har mulighed for at bestemme, hvor meget telefonen eller abonnementet skal sælges for.


Hvis mistanken er korrekt, kan det betyde bøder i millionklassen til de danske selskaber.


Razziaen er et skridt i en større kampagne mod overtrædelser af konkurrence-lovgivningen i dansk erhvervsliv.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    KEYBALANCE A/S
    Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere