IFPI tvinger ny musiktjeneste til stilhed

Ezmo.com, der blev lanceret som den frie musiks redningsmand i sidste måned, har valgt at lukke tjenesten midlertidigt på grund af trusler om fogedsag.

Upload din musik og stream den lovligt med 10 venner eller familiemedlemmer.

Det var budskabet fra norske Ezmo.com, der blev lanceret i sidste måned. Men nu bliver der alligevel stillet så kraftige spørgsmål ved lovligheden i Danmark, at nordmændene har fået kolde fødder og begrænser brugernes muligheder.

Det skyldes, at IFPIs danske afdeling truer med at anlægge fogedsag mod tjenesten.

»IFPI's trussel om at anlægge fogedsag har fået os til i Danmark midlertidigt at stoppe brugernes
mulighed for at lade op til 10 andre brugere lytte til streamede udgaver af deres musik. Vi er overraskede over IFPI's fremfærd, som står i kontrast til den modtagelse, vi har fået i andre lande og for øvrigt også hos de store pladeselskaber. Men vi ønsker en løsning og ikke en konfrontation,« siger kommunikationsdirektør Ståle Mortensson.

Ezmo satser på at skabe en social platform omkring musikken, som samtidigt imødekommer rettighedshavernes ønsker ved at lave en indbygget musikforretning. Når den er på plads, vil Ezmo skrue op for funktionaliteten igen.

»Vi forstår godt, at IFPI vil beskytte musikrettighederne, men det vil vi jo også. Spørgsmålet er komplekst, og det er ikke IFPI, der afgør, hvad der er lovligt eller ej. Vi vil gå langt for at undgå en retslig konflikt og få en samarbejdsaftale på plads,« siger Ståle Mortensson.

Ezmo lukker kun muligheden for at dele sine musik. Du kan stadig bruge Ezmo.com som en musikafspiller og streame til dig selv.

Den norske tjeneste har fået 1.000 danske brugere siden 1. juni.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere