Autodesk gik 35 procent frem i Norden

Autodesks regnskab for fjerde kvartal viser en markant stigning i omsætningen fra 196 millioner amerikanske dollar i fjerde regnskabskvartal 2002 til 295 millioner i fjerde kvartal i år.

Autodesks regnskab for fjerde kvartal viser en markant stigning i omsætningen fra 196 millioner amerikanske dollar i fjerde regnskabskvartal 2002 til 295 millioner i fjerde kvartal i år. Og resultatet gik frem fra 6 millioner til 58 millioner dollar. I Norden steg omsætningen med 35 procent.

Forbedringerne skyldes blandt andet en væsentlig stigning i indtægterne fra opgraderinger og fremgang for Autodesk Subscription Program, oplyses det.

Fremgangen i Norden er fordelt på samtlige markedssegmenter: produktionsindustrien, byggebranchen og inden for infrastruktur/GIS.

»I byggebranchen viser overgangen til vores modelbaserede løsninger nu for alvor resultater. I løbet af det sidste år er vi gået 100 procent frem i forhold til sidste år. Når det gælder produktionsindustrien, er vi vokset med 25 procent, og vi fortsætter med at lægge afstand til vores nærmeste konkurrenter,« siger Thomas Juntti, salgsdirektør i Autodesk.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S