Deltag i de Animerede Gifolympiske Lege

Netmagasinet afsnitp.dk har taget initiativ til et OL på Nettet. I en kamp on at skabe den bedste animerede gif inviteres man til kamp i fire kilobyte-klasser.

Det handler ikke om sport, men er en sport. Sådan skriver netmagasinet afsnitp.dk i en pressemeddelelse, der blæser de såkaldte Animerede Gifolympiske Lege i gang.


Der dystes i fire vægtklasser: fluevægt (max 15k), fjervægt (30k) og letvægt (60k), samt i klassen ”den monokrome”, der kun må være 1 farve og fylde 15k.


De utraditionelle lege afholdes i runder, hvoraf den første afsluttes 25. september. For hver runde kan et udvalg af de indsendte gif’er besigtiges på Gifolympen, og der kåres vindere inden for hver vægtklasse. I den afsluttende runde uddeles tillige virtuelle guld-, sølv- og bronzemedaljer til de heldige vindere.


Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics