Fildeling udbredt i store virksomheder

Fildeling er udbredt i de fleste store virksomheder. Imens RIAA retter fokus mod copyrightbeskyttelse, advarer eksperter om sikkerhedsrisici og henviser til de mange nye vira, der spreder sig via fildelingstjenesterne.

I anledning af, at den canadiske AssetMetrix har lanceret en gratis p2p-tracker, har selskabet lavet en undersøgelse, der afdækker omfanget af fildeling i virksomheder.

Undersøgelsen, der er baseret på 175.000 pc'er i 560 virksomheder med 10-45.000 ansatte. viser, at fildeling er et udbredt fænomen i de fleste store virksomheder.

P2p-applikationer blev fundet i 77 pct. af samtlige virksomheder. Nogle virksomheder havde p2p-applikationer på 58 pct. af deres computere

Alle virksomheder med over 500 ansatte havde p2p-applikationer installeret på mindst en pc. Antallet af pc'er med p2p-applikationer varierede fra mellem 2,15 pct. til 8,38 pct. i virksomheder med over 500 ansatte.

Imens RIAA til stadighed øger indsatsen for at bekæmpe fildeling med retssager, advarer eksperter om sikkerhedsrisici ved brug af p2p-applikationer.

AssetMetrix henviser til, at mange nye vira er programmeret til at sprede sig via fildelingstjenester. Ifølge selskabet er Kazaa ramt af 69 ud af 71 kendte vira, der spreder sig via fildeling.

Endvidere bør virksomhederne være opmærksomme på de økonomiske implikationer ved medarbejdernes udnyttelse af deres bredbånd til fildeling, samt økonomiske omkostninger ved systemnedbrud som følge af fildeling.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S