Zeiss-optik i Nokia-telefoner

Et samarbejde mellem Nokia og optikproducenten Carl Zeiss skal sætte nye standarder for billedkvalitet i kameratelefoner.

Mobilproducenten Nokia og verdens førende optikvirksomhed, Carl Zeiss, annoncerede i dag et samarbejde om at inkorporere Carl Zeiss' optik i Nokias kameratelefoner. De to virksomheder vil tilføre Carl Zeiss' designekspertise og høje kvalitetskrav til Nokias udviklingsproces af high-end kameraprodukter. Som et resultat af samarbejdet vil forbrugerne kunne tage, dele, lagre og printe billeder af højere kvalitet med Nokias telefoner.

Carl Zeiss' fremragende videnskabelige ekspertise inden for kameraoptik og Nokias ledende position inden for mobiltelefoni danner et solidt samarbejdsgrundlag, og begge parter anser denne aftale som værende begyndelsen på et langt forhold. Det første Nokia-produkt, der indeholder Carl Zeiss' optik og bærer ZEISS-mærket, er Nokia N90 Multimedia, som også lanceres i dag.

»Vi er stolte af at være den første producent af kameratelefoner i verden, der introducerer forbrugerne for produkter af ZEISS-kvalitet. Gennem vedvarende videndeling og en stålsat arbejdsindsats, er det vores ambition at sætte ny standard inden for den mobile imagingbranche,« siger Sigurd Leth, nordisk multimediedirektør hos Nokia Multimedia.

»Vi er glade for at forene vore kræfter med verdenslederen indenfor mobiltelefoni og anser dette samarbejde for værende et vigtigt skridt i retningen af at skabe et high-end kameratelefonmarked,« kommenterer Dr. Dieter Kurz, topchef i Carl Zeiss.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S