Robotter leder efter jordskælvsofre

I Japan bliver robotter nu sat ind for at finde savnede i ruinerne.

Artikel top billede

Efter fredagens jordskælv i Japan og den efterfølgende tsunami skal robotter nu bruges i jagten på overlevende. Det skriver IEEE Spectrum. Robotterne skal lede efter livstegn i ruinerne.

Flere af de førende japanske eksperter i redningsrobotter var i USA på det tidspunkt, hvor jordskælvet ramte. Her deltog de i en konference på Center for Robot Assisted Search & Rescue (Crasar) ved Texas A&M universitetet.

Efter jordskælvet rejste de omgående tilbage til Japan, som det fremgår af denne meddelelse.

En af de første robotter der skal bruges i redningsarbejdet er en otte meter lang slange-formet robot kaldet Active Scope Camera. Den kan klemme sig gennem selv meget små åbninger og bevæge sig frem i hulrummene med syv centimeter i sekundet.

Det kan bruges til at undersøge om der ligger sårede under murbrokkerne.

Et andet forskerhold fra Future Robotics Technology Center i Chiba stiller med en robot på larvefødder, der er udstyret med et kamera, en infrarød sensor og en kuldioxid-sensor, som kan bruges til at lokalisere personer i ruinerne.

De amerikanske robotforskere har også tilbudt at assistere med flyvende robot-droner, som kan hjælpe med at skaffe et overblik over større områder. Forskerne har også robotter der kan grave sig gennem sammenstyrtede huse og dykker-robotter, der kan bruges til at undersøge fundamenter på f.eks. broer.

Disse systemer blev første gang afprøvet i 2010 efter jordskælvet på Haiti.

Indtil videre er der ingen meldinger om at robotter bliver brugt på de katastroferamte japanske atomkraftværker, hvor det ellers kunne være meget oplagt at sende ubemandede maskiner ind til de beskadigede reaktorer i stedet for mennesker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S