Nu kan din mobil også modtage beskeder fra rummet

Med en ny Android-app kan du hjælpe i jagten på intelligent liv i galaksen.

Artikel top billede

I efterhånden ganske mange år har SETI-projektet (Search for Extraterrestrial Intelligence) søgt efter beskeder fra vores kosmiske naboer. Indtil videre uden held. Nu har SETI Institute udviklet en ny mobil applikation, hvor smartphone-ejere kan hjælpe i jagten på signaler fra andre civilisationer.

Blandt computerbrugere er SETI (Search for Extraterristrial Intelligence) især kendt for programmet SETI@home, som stadig er det største eksempel på distributed computing med flere end fem millioner deltagere i hele verden. Alle kan hente programmet og stille en del af deres computers regnekraft til rådighed for projektet.

Det nye SetiQuest Explorer fungerer efter samme princip. Men her er det mennesker – og ikke maskiner – som skal løse opgaven.

SetiQuest Explorer-deltagerne skal lede efter mistænkelige mønstre i radiostøjen fra Allen Telescope Array i det nordlige Californien. Hvis man opdager et mønster i det billede, der vises på skærmen, skal man klassificere det efter et bestemt skema. Det kan f.eks. være, at der er tale om signaler fra et fly eller en satellit.

Kun hvis der er tale om et ukendt mønster, kan det være interessant. Hvis flere brugere finder det samme, ukendte mønster og melder det, bliver det sendt videre til forskerne til nærmere undersøgelse.

Her er der tale om en opgave, hvor mennesker stadig er bedre end computere. En maskine kan sagtens sættes til at søge efter et kendt mønster i radiostøjen, men den har svært ved at forstå forskellen mellem et ukendt men interessant mønster og tilfældig støj.

SetiQuest Explorer er nu tilgængelig i en begrænset betatest og fås indtil videre kun til Android 2.2, men det kommer også til iOS og senere kommer en Flash-version som kan køres på almindelige computere.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S