EU-kandidat: Bendtsen bukker under for USA-pres

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen bukker under for pres fra USA, når han støtter forslaget om et EU-patent på software. Det mener en Europaparlamentskandidat fra Venstre.

Da Bendt Bendtsen i går støttede det irske forslag til et fælles EU-patent på software, afspejlede han samtidig en manglende vilje til at gå imod det amerikanske pres for at sikre, at den amerikanske lovgivning udbredes til EU. Det mener Ellen Trane Nørby, kandidat til Europaparlamentet for Venstre.

»EU bør ikke bøje sig for presset fra USA, men i stedet forsøge at få ændret den amerikanske lovgivning gennem WTO. Software patenter er ikke en brugbar løsning, det er et instrument, som vil dræbe innovationen og udviklingen indenfor computerprogrammer. Desuden vil patenter medvirke til at vi som forbrugere får færre muligheder at vælge i mellem, da patentering i høj grad tilgodeser de store firmaer som eksempelvis Microsoft,« siger Ellen Trane Nørby

»Jeg er dybt uenig i at der er behov for en lov om softwarepatenter i EU. Software patenter vil dræne branchen for innovation og svække de mindre aktører, som ikke har ressourcer til at patentere deres opfindelser eller det juridiske overblik til at vurdere, hvilke opfindelser, som allerede er patenteret,« understreger Ellen Trane Nørby.

Europaparlamentskandidaten er desuden fortørnet over at EU's erhvervsministre har vedtaget forslaget om softwarepatenter, uden at tage hensyn til holdningen i Europaparlamentet.

»Jeg finder det enormt problematisk, at det irske EU formandskab har valgt at se stort på holdningen i Europaparlamentet og har forkastet alle de forslag, som Parlamentet vedtog i september måned og presser på for at få indført amerikanske tilstande på software området. Som det er i dag er al software allerede omfattet af copyright lovgivningen, hvilket beskytter ideen og sikrer opfinderen mod kopiering, men ikke - som det er tilfældet med patenter - forbyder andre at videreudvikle på baggrund af det eksisterende,« siger Ellen Trane Nørby, der derfor finder en europæisk lov om softwarepatenter overflødig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere