Creditcards.com er blevet offer for en hacker med kaldenavnet "chad", som truede med at stjæle og sprede alle kreditkort-numre i firmaets database, hvis han ikke modtog en større sum.
Den amerikanske Internet-firma, der fungerer som mellemmand i business-to-business (b2b) transaktioner, afviste forsøget på afpresning og prøvede i stedet at sikre sine systemer mod hackeren.
Men alligevel lykkes det "chad" at trænge ind mandag og blotlægge alle 55.000 kreditkort-numre ved at placere dem på en åben webside. Hackeren sendte samme dag et mail til alle firmaets partnere, fra den forfalskede adresse "chad@microsoft.com", hvor han raser mod e-commerce firmaer og den dårlige beskyttelse af private informationer on-line.
Hackeren siger at han er medlem af en gruppe, der kalder sig "L33chWareZ haCkInG GrOUp". Creditcards.com samarbejder nu med forbundspolitiet FBI om at finde gerningsmanden til mandagens angreb, som blot er det seneste i en lang række angreb på kundedatabaser.
(Kilde: ZDNet)