Elselskaber: Det er bedst at støbe kuglerne et sted

Samarbejde er den eneste vej frem, hvis elselskaberne vil have succes. Den erkendelse har fået 11 elselskaber til at gå sammen i Nianet.

Fremover bliver Nianet det samlende ansigt for elselskabernes salg af fiberløsninger til erhvervslivet.

Selskaberne føler sig modne til konsolidering.

»Sammenlægningen er kommet i erkendelse af, at hvis man skal lykkes med fiber, så fungerer det ikke, at man sidder 11 steder og opfinder den dybe tallerken. Det er bedre, at man støber kuglerne ét sted,« forklarer Rune Bech, der er bestyrelsesformand i Nianet.

Det er valgfrit for de forskellige selskaber, hvor meget de samler centralt. Enkelte selskaber kan for eksempel vælge at holde fast i lokale salgsafdelinger.

»Det her viser, at meldingen om, at konsolidering er vejen frem, er modtaget, forstået og at der nu bliver eksekveret på den,« siger Rune Bech.

Elselskaberne samarbejder i dag på flere fronter. For eksempel med en fælles certificering om garanteret hastigheder og om indhold via fællesselskabet Smile Content.

Dong, Energi Fyn og Sydfyns Elforsyning er de sidste selskaber med fibersatsninger, der står uden for samarbejdet på erhvervsområdet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)