USB uden computer

Snart kan det digitale kamera forbindes direkte med printeren gennem et USB-kabel.

Universal Serial Bus beskrives ofte som en pc-centrisk teknologi, hvor den stationære eller bærbare computer fungerer som hub for et netværk af perifære USB-enheder. Det er ikke muligt for de enkelte USB-enheder at kommunikere direkte med hinanden, udenom pc'en.


Denne situation skal ændre sig med en ny teknologi, USB On-The-Go, der fjerner pc'ens rolle som centralt knudepunkt og mellemmand. Mobiltelefoner, håndholdte computere, digitale kameraer og andre apparater, der understøtter teknologien, kan kommunikere direkte med hinanden.


Det betyder eksempelvis at man tilslutte et digitalt kamera direkte til en printer, hvis begge enheder understøtter USB On-The-Go. Med den nuværende USB-teknologi er pc'en altid "vært", og perifære enheder er altid "slaver". Den nye teknologi gør det muligt for enheder at skifte mellem status som "vært" eller "slave", afhængigt af situationen.


En arbejdsgruppe under USB Implementors Forum, et industrikonsortium der bl.a. tæller Compaq, HP og Microsoft blandt sine medlemmer, skal færddiggøre en specifikation for den nye teknologi. Sandsynligvis bliver den endelige version af USB On-The-Go godkendt til sommer, og de første chips kommer hen over efteråret.


Færdige produkter, som understøtter teknologien, ventes tidligst i fjerde kvartal, og måske ikke før næste år.


(Kilde: CNET)

    Læses lige nu

      Annonce

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

      Andreas Dyngberg Pedersen

      Norriq Danmark A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

      Nanna-Louise Aae Kudahl

      Norriq Danmark A/S

      EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

      Michael Banegas Madsen

      EG Danmark A/S