Canon klar med nye scannere

Hjemmebrugere med en pc og farveprinter har tit brug for en scanner, enten til fotoarkiv, billeder på Internetsiden, flotte invitationer eller til at sætte ekstra liv på rapporten. Den nye flatbedscanner CanoScan FB330P til under 800 kr. er rettet mod dette marked. Til almindelig kontorbrug og til mere krævende hjemmebrug har Canon introduceret CanoScan FB630U og CanoScan FB630P, der har 600 dpi optisk opløsning, og som koster under 1000 kr. USB-modellen får strøm gennem USB-kablet, så man slipper for strømledningen.


Til professionel brug har Canon introduceret CanoScan FB12000S med 1200 dpi optisk opløsning og mulighed for tilslutning af en automatisk dokumentføder. Denne scanner leveres med SCSI-interface og kan derfor både anvendes til pc og Mac. Scanneren er forsynet med en Scan-knap, der sender det scannede billede direkte til e-mail, fax eller software til billedbehandling eller dtp. Som standard leveres den med Adobe Photoshop LE. Prisen er 5.495 kr. inkl. moms.


CanoScan FB330P er ifølge Canon verdens mindste flatbedscanner med farver og 300 x 600 dpi optisk opløsning. Den kobles direkte til pc'ens parallelport. Prisen er 799 kr.


CanoScan 630U og 630P er fysisk ens, men hvor U-modellen er udstyret med USB-interface, skal P-modellen tilsluttes via pc'ens parallelport. Opløsningen er 600 x 1200 dpi optisk. Prisen er 999 kr. for CanoScan 630P og 1.299 kr. for CanoScan FB630U.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Højer og Lauritzen ApS
    Distributør af pc- og printertilbehør.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere