Al Qaeda vil angribe amerikanske banker

Den amerikanske regering har advaret landets finansielle sektor om, at terror-gruppen Al Qaeda planlægger et cyber-angreb fra i dag.

De dage, hvor terrorister kun opererede i den virkelige verden, er så småt forbi. I og med at vi i stigende grad er afhængige af internettet, er terroristerne også blevet opmærksomme på mål i cyberspace.

Ifølge Reuters har den amerikanske regering i går advaret landets finansielle institutioner om, at terrorgruppen Al Qaeda vil gå efter at ramme den finansielle sektor på nettet. Reuters kilde har afsløret, at den militante islamiske gruppe blandt andet har truet med at ramme og ødelægge bankernes databaser.

The Department of Homeland Security, som blev lanceret i kølvandet på 11. september, har bekræftet, at meddelelsen er sendt videre til den finansielle sektor, men at der ikke var nogen grund til at tro, at den var ægte.

Ifølge advarslen skulle angrebene begynde fredag og løbe gennem hele december måned som gengældelse for de mange fanger, som har siddet flere år på Guantanamo-basen.

Ifølge Homeland Security skulle angrebet dreje sig om denial of service-angreb. Indtil videre har der ikke været reaktioner fra den finansielle sektor.

Republikanske Peter King, som er formand for repræsentanternes hus' komite for Homeland Security, fortæller, at der ikke er noget at gå i panik over, men at truslen vil blive undersøgt meget grundigt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere