Ny generation af DVD+RW brændere på vej

Den nye generation af DVD+RW brændere øger kompabiliteten med andre standarder. Hewlett-Packard annoncerede to nye drev mandag - Memorex viser sit nye drev frem på CeBIT.

Markedet for dvd-brændere er en jungle for forbrugerne, med et utal af standarder som ikke er kompatible med hinanden. Det problem vil Hewlett-Packard gøre noget ved, med lanceringen af to nye dvd-brændere som bygger på en ny - og mere kompatibel - generation af DWD+RW teknologien.

DVD+RW er blot én af de formater, der kæmper om at blive standarden i dvd-brændere. Derudover findes der DVD+R, DVD-R (DVD-recordable), DVD-RW (DVD-rewritable) og DVD-RAM.

DVD+RW formatet, der understøttes af bl.a. Sony, Philips og Yamaha, er allerede det format, der er mest kompatibel med stationære dvd-afspillere. Men flere af de DVD-ROM drev der sidder i computere har haft problemer med at læse +RW formatet. Den nye generation af +RW drev understøtter samtidig DVD+R formatet - og det skulle øge kompabiliteten med de øvrige drev.

HP har samtidig annonceret, at de har lavet et softwareværktøj , der gør det muligt for forbrugeren at ændre i disk indstillingerne og dermed gøre drevet endnu mere kompatibelt med DVD-ROM drevene. Værktøjet leveres sammen med de to nye drev - og vil desuden kunne hentes fra HP's hjemmeside.

De to nye HP drev, dvd200i og dvd200e (ekstern), bygger begge på den nye +RW generation. Dvd200i forventes at havne i de amerikanske forretninger medio april, til en pris på 499 dollar - omkring 4.200 kroner.

Dvd200e er HP's første eksterne dvd-brænder. Drevet forbindes til pc'en (eller Mac'en) ved hjælp af USB 2.0 eller FireWire (IEEE 1394). Dvd200e kommer i salg til maj og vil koste 599 dollar, cirka 5.000 kroner.

Samtidig har Memorex annonceret, at de viser deres nye DVD+RW baserede brænder frem på årets CeBIT messe.

Analysefirmaet IDC har spået, at salget af dvd-brændere vil stige fra 3.9 millioner I år til 35 millioner I 2005.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S