HP: Ny e-handels-løsning for 15.000 kroner

For 15.000 kroner kan alle små og mellemstore virksomheder med økonomisystemerne Microsoft C5 og Navision lægge deres forretning på internettet.

For 15.000 kroner kan alle små og mellemstore virksomheder med økonomisystemerne Microsoft C5 og Navision lægge deres forretning på internettet. Det er tanken bag en ny e-handelsløsning fra Hewlett-Packard og ScriptServer, som skal give virksomheder mulighed for at tilbyde kunder direkte webadgang til informationer om fakturaer, kontoudtog, produkter og priser samt give mulighed for at købe og betale varer online.

Løsningen består af TradePoint-software fra den unge leverandør ScriptServer og en ProLiant-server fra HP og leveres som en samlet pakkeløsning.

Bag ScriptServer står blandt andet Finn Helmer, der solgte Giga til Intel for 10 milliarder kroner. Direktør er den tidligere Navision-mand Morten Nielsen, som har store internationale ambitioner med løsningen.

»Jeg har sat et meget konservativt mål om, at vi skal sælge 1000 løsninger i løbet af 12 måneder, men jeg er lidt volumensyg og tør allerede nu sige, at det nærmere bliver 5000,« siger han til dagbladet Børsen.

Scriptserver har indtil videre indgået aftaler med Aston Business Solutions, Munk IT, og Navipartner, oplyser avisen. Tech Data er enedistributør af TradePoint, og en række andre forhandlere er ifølge ScriptServer parate til at installere TradePoint: Conzern, Bredana, Bornerups kontor og datacenter, DSI Data, Concept Data og Customize-IT. Men det er HP-samarbejdet, som skal danne grundlag for den mulige succes.

»TradePoint bygger på en yderst konkurrencedygtig teknologi, og i HP har vi en markedsleder og en troværdig partner, der leverer solide produkter. TradePoint er prissat helt rigtigt - små og mellemstore virksomheder har nemlig ikke råd til at betale op til flere hundrede tusinde kronert, som regningen for en traditionel e-handelsløsning nemt kan beløbe sig til. Med en pris på 15.000 kroner plus cirka 5000 kroner i konsulenttimer til installation tror vi, at salget vil eksplodere. Også uden for Danmarks grænser,« siger Morten Nielsen.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S