Digitalt tv på en enkelt chip

Texas Instruments har presset den nødvendige elektronik til et komplet digitalt tv ned på en enkelt chip.

Chipfirmaet Texas Instruments melder om et teknologisk gennembrud. Det er lykkes at presse de tre chips, der skal bruges til et digitalt tv - tuner, OFDM-modulator og kanaldecoder-processor - ned i samme chip med 90-nanometer-teknologi, skriver Ingeniøren|net.

Den nye chip har fået navnet Hollywood og er beregnet til den næste generation af mobiltelefoner. Både den europæiske DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld) og den japanske ISDB-T (Integrated Services Digital Broadcasting - Terrestrial) standard understøttes.

Mobilbrugerne kan dermed glæde sig til, at det snart bliver muligt at se tv i god kvalitet på mobiltelefonen, altså med 24-30 billeder i sekundet.

Det ventes at de nye tv-mobiltelefoner kommer på gaden i 2007 samtidig med, at den nødvendige mobile tv-infrastruktur er på plads.




IT-JOB

Teknika - Copenhagen College of Technology Management and Marine Engineering

It-supporter

Unik System Design A/S

Senior HR Business Partner
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere