Ond orm gjorde Twitter-brugere forelsket i en ged

En drilsk orm infiltrerede mange Twitter-konti i weekenden.

Det er kun en uge side, at Twitter havde sikkerhedsproblemer. Nu er den gal igen.

I weekenden har mange Twitter-brugere oplevet at blive hængt ud som tilhængere af dyresex.

Hackere har formået at sende en orm i omløb, som har infiltreret brugeres konto og sendt beskeder på deres vegne. Den pågældende Twitter-orm begyndte med forkortelsen "WTF" i selskab med et link. Uheldige brugere har blot ved at klikke på linket afsendt en tweet fra deres egen konto, hvor personen bekender, at han eller hun er begejstret for sex med geder.
Den kendte blogger Robert Scoble er blandt de uheldige, der tilsyneladende har bekendt sin kærlighed til de firbenede kræ.

Sikkerhedsfirmaet Sophos har mere om problemet her. Der skulle være tale om CSRF (cross-site request forgery).

Twitter lover at fejlen er rettet nu, og at alle de provokerende statusbeskeder er fjernet. 

I sidste uge var der tale om en mere alvorlig JavaScript-fejl, som kunne sende folk videre til usikre sider blot ved at pege på et link med musen.

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet