Google betaler halv milliard for falske klik

Google er parat til at betale en halv milliard kroner for at undgå en retssag om fusk med annonce-klik.

Internet-søgemaskinen Google forsøger nu at undgå en retssag om klik-svindel med et frivilligt forlig, hvor selskabet betaler op mod 563 millioner kroner, skriver Berlingske Tidende. En lille del af beløbet går til advokathonorarer i forbindelse med sagen, men den største del af summen skal gives i form af gratis annoncer på søgemaskinen til annoncører, der har været udsat for klik-svindel.

Sagsøgerne i sagen mod Google og andre søgemaskiner hævder, at selskaber ikke har gjort nok for at forhindre, at der fuskes med klik på annoncer. Sådanne annoncer betales ofte pr. klik, og der kan være mange penge på spil, hvis antallet af klik kan drives kunstigt i vejret.

Sagen kunne tvinge Google til at fremlægge og dokumentere de interne mekanismer, der knytter annoncer til søgninger, og det er informationer, der ville kunne misbruges af konkurrenter - og kliksvindlere.

Det kan være forklaringen på, at Google nu har valgt at indgå et forlig. Detaljerne kendes endnu ikke, men annoncører har angiveligt 60 dage til at indgive anmeldelse om falske klik til Google. Søgemaskinen vil kreditere annoncører for falske klik helt tilbage til 2002.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS