Svenske politikere vil legalisere fildeling

Gør det lovligt at fildele og indfør en afgift på bredbånd, som kan finansiere udbetalinger til rettighedshavere. Sådan lyder et svensk forslag til en ny model på rettighedsområdet.

Piratkopiering, fildeling og 3 strikes tegner til at blive vigtige elementer i valgkampen op til næste måneds valg til Europa-Parlamentet.

Nu har MEP-kandidaterne i den svenske søsterorganisation til Junibevægelsen, Junilistan, skabt opmærksomhed med et nyt forslag om at gøre det lovligt at dele digital musik og film på nettet.

Forslaget gå ud på, at ophavsmændene til kunstværker skal kunne modtage betaling for brugen af deres værk gennem en ophavsretsfond. Fonden skal finansieres gennem en afgift på bredbånd, som opkræves af teleselskaberne. Alt efter hvor meget der fildeles af det pågældende værk, vil ophavsmanden/forfatteren få udbetalt en belønning fra fonden.

Junilistan mener selv at have løst et vanskelige spørgsmål med en løsning, der både giver mulighed for åbenhed over internettet, fri adgang til elektronisk distribueret kreativt arbejde, vederlag til forfattere, og hensynet til privatlivets fred.

Hanne Dahl, MEP fra den danske Junibevægelse, siger, at forslaget ikke er et fælles forslag fra bevægelsens side, men at hun synes, det lyder som en god ide.

Det synes man derimod ikke hos Producentforeningen, hvis medlemmer producerer film, tv og spil:

"Vi er meget åbne overfor bud på en ny forretningsmodel, men det her forslag, synes jeg umiddelbart, man kan skyde ned," siger Producentforeningens direktør Klaus Hansen.

Han fortæller, at en bredbåndsafgift ikke vil virke, eftersom den tilsvarende afgift, der er kendt som blankbåndsordningen, heller ikke virker.

Blankbåndsafgiften (som egentlig hedder blankmedievederlag) er en afgift på medier, der kan bruges til privatkopiering. Det er meningen, den skal komme skaberne af værkerne til gode, men det set-up virker ifølge Klaus Hansen stort set ikke.

"Blankbåndsafgiften er svundet ind til næsten ingenting og den vil sikkert forsvinde helt. På samme måde ville en bredbåndsafgift sikkert blive lagt for had, og efter nogle år blive mindre og mindre og til sidst forsvinde. Og så ville vi stå i en situation, hvor rettighedshaverne fik nul og niks," mener Klaus Hansen.

Junilistan er dog selv ganske godt tilfreds med ideen.

Ifølge Svenska Dagbladet opfordrer man musikere, komponister, forfattere, filminstruktører og andre politiske partier til at acceptere forslaget med henblik på hurtigt at vedtage en løsning, som kan være vejledende for EU.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S