Microsoft sparer processor i Natal

En af de vigtigste processorer i Microsofts kommende Natal bliver angiveligt sparet væk.

Hvis man skal tro denne artikel hos Gamesindustri.biz har Microsoft besluttet at droppe en af de vigtigste processorer i den kommende controller Natal. I stedet skal regnearbejdet nu klares af en af Xboxens egne processorer. Det kan gøre Natal billigere, men måske også langsommere.

Natal skal som bekendt omdanne spillerens bevægelser til styresignaler til spillet, og det kræver at billederne fra Natals kamera kan analyseres meget hurtigt og omdannes til en grov model af spillerens krop – et såkaldt ”bone system”.

Det er denne opgave, som den nu skrottede processor skulle varetage. Men nu skal Xboxen selv foretage behandlingen af billedsignalet.

Det betyder at produktionsomkostningerne for Natal bliver mindre – der spekuleres på en pris på 50 dollar. Men ydelsen skulle være den samme – den eksisterende system-lag skulle ligge på omkring 100 millisekunder.

Til gengæld betyder det så, at en del af Xboxens regnekapacitet skal afsættes til signalbehandlingen, men det er alligevel de færreste spil, som klarer at udnytte konsollens processorer 100 pct.

Og denne softwarebaserede løsning betyder også, at det bliver lettere for Microsoft at opdatere teknologien fremover. Det er straks sværere at udskifte en processor der er fast indbygget i Natal end at udsende en softwareopdatering.

Det skulle til gengæld også være rimelig sikkert at der ikke kommer Natal-understøttelse til ældre spil.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S