Web-guiden uge 6 - Kraks Ruteplan

Navn: Kraks Ruteplan


Adresse: http://www.krak.dk


Emne: Trafik


Beskrivelse: Hvis man skal fra en vilkårlig adresse til en virksomhedsadresse, kan Kraks nye ruteplan på Internet både levere rutebeskrivelse, afstandsangivelser, estimeret køretid og et kort, hvor ruteforløbet er indtegnet. Kort og rutebeskrivelse kan printes ud på papir - lige til at tage med i bilen. Den komplette ruteplan går fra adresse til adresse, både i landzone og byzone. Indtil videre er den nye service forbeholdt brugerne af Kraks Firmasøgning. Krak vil senere åbne for søgninger mellem alle adresser - både i Kraks Firmasøgning, Kraks Nummeroplysning samt mellem to vilkårlige adresser.


Design: Kraks hjemmeside har et særpræget design med den karakteristiske lyserøde baggrund, sorte knapper og indtastnings-felter med sort baggrund. Når man har startet en firmasøgning ledsages det enkelte søgeresultat af en lang række små ikoner, der linker til Krak Information, Rejseplanen, e-mail, firmaets hjemmeside, svarkort, Jobzonen og den nye ruteplan. Efter lidt tilvænning finder man sig dog hurtigt til rette med hjemmesiden, og der kæles for brugerne med gode og gennemtænkte funktioner, som f.eks. omfattende zoom-funktionalitet på alle bykort. Man savner dog en knap til at hente siderne i udskriftsvenligt format.


Opdatering: For at holde systemet så opdateret som muligt opfordrer Krak sine brugere til at oplyse om ændringer i vejnettet, som ikke er nået at komme med i den aktuelle udgave af Krak Ruteplanlægning. Det kan f.eks. være svingforbud, nye ensretninger og blinde veje. Især i de store byer kan der være lokale forhold, som Krak ikke har fået besked om - og derfor heller har fået med i de digitale kort. Krak fortæller at man har ansat personale, som sidder klar til at modtage rettelser og forbedringer fra brugerne.


Links: Databasen over virksomheder i Danmark indeholder foruden adresse-informationer også links til deres hjemmesider, hvor det er aktuelt.


Omfang: Som nævnt er det kun virksomheder, der kan indtastes som måladresse, mens man kan indtaste en vilkårlig startadresse. Man kan også vælge at gemme sin startadresse, så den ikke skal indtastes hver gang, man benytter systemet.


Samlet vurdering: Det er ærgerligt, at systemet kun viser ruteplaner til firmaadresser, men heldigvis kan denne begrænsning omgås ved at indtaste adressen på et firma i nærheden af den adresse, som man vil køre til. Kraks ruteplan som grafisk kort er et godt redskab, men kan være noget forvirrende hvis man skal køre store strækninger, mens rutebeskrivelsen i tekstform med angivelse af rejsetid og afstand er helt genial. Systemet er selvfølgelig ikke perfekt - det kan ikke tage højde for vejr, myldretid, køer eller vejarbejde - men ruteplanen på Internet er alligevel et godt alternativ til de gamle papirkort.

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest