Fildeling er faldet markant

Antallet af musikfiler som distribueres via fildelings-netværk er faldet med 27 procent sammenlignet med samme periode sidste år, fastslår ny undersøgelse.

Nye tal fra International Federation for the Phonographic Industry (IFPI) viser, at 800 millioner illegalt kopierede musikfiler i øjeblikket er tilgængelige gennem fildelings-tjenester på internettet. Det er et markant fald sammenlignet med 1. juni 2003, hvor det samlede antal ulovlige filer var på 1,1 milliard.

Ifølge undersøgelsen er antallet af ulovlige musikfiler på diverse fildelingsnetværk faldet med 700 millioner fra juni 2003 til januar 2004.

IFPI er overbevist om, at det faldende udbud dels skyldes, at brugerne er ved at få øjnene op for de lovlige online-tjenester med salg af musik, men også at brugerne er ved at blive mere bevidste om, at det er ulovligt at downloade musik via fildelingstjenester som Kazaa.

RIAA har sagsøgt en lang række amerikanske fildelere for ulovlig deling af ophavsrets-beskyttede filer, men der har også været en række aktioner i Europa rettet mod piratkopiering.

Eksempelvis har danske Antipiratgruppen varslet, at organisationen i løbet af juni udsender erstatningskrav til 100 danske internetbrugere, som har delt ophavsrets-beskyttet musik gennem Kazaa. Antipiratgruppen gennemførte en lignende aktion for to måneder siden, hvor også 100 danske borgere modtog erstatningskrav.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS