Ericsson: Hold prisen nede på mobiltelefoni

Mobiltjenester må ikke blive så dyre, at brugerne lader sig skræmme væk, var et af budskaberne fra Ericsson på GSM World Congress onsdag.

Mobiltjenester må ikke blive så dyre, at brugerne lader sig skræmme væk, var et af budskaberne fra Ericsson på GSM World Congress onsdag. Ericsson mener ikke, der er nogen grund til, at teleselskaberne kræver højere priser for nye tjenester som videomeddelelser.

Baggrunden for budskabet er, at den teknologi, som tilpasser linjekapaciteten efter mængden af data, gør det muligt at give brugeren den kapacitet, der til enhver tid er nødvendig. Det betyder, at brugeren af en mobiltelefon ikke har brug for fuld overføringskapacitet under en samtale, og mobilbrugeren derfor kun bliver opkrævet penge for den faktiske kapacitet, som er nødvendig for den pågældende tjeneste.

- En række af tjenester kommer ikke til at kræve 3G-kapacitet. For at modtage mindre videofiler kan man nøjes med GPRS, lyder meldingen fra Ericsson.

Teleselskabet advarer kraftigt teleoperatørerne mod, at få brugerne til at betale for de enorme UMTS-investeringer. Mange operatører har betalt meget store summer for deres licenser, og de kommer til at betale lige så store beløb for udbygningen. At få brugene til at betale hele regningen vil være det rene selvmord, ifølge Kurt Hellström, koncernchef for Ericsson.






Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere