Pixmania bag dansk forhandler-koks?

Danske Buyvision mister e-mærket efter problemer hos leverandøren Pixmania.

Den danske parallelimportør Buyvision i Augustenborg lukker sin webshop ned til et minimum efter leverandørproblemer. Buyvision sælger fladskærme som de køber hos den franske webgigant Pixmania, men efter talrige kundeklager, fordi varerne ikke dukkede op, meddeler E-handelsfonden i dag, at fonden har taget e-mærket fra Buyvision.

»En del forbrugere har klaget over manglede levering, så jeg stopper med Buyvision og venter på, at tiderne bliver bedre,« siger Buyvisions indehaver Timur Jensen, der dog fortsætter sin forretning på et minimalt vågeblus udelukkende med varer fra danske leverandører.

Han begyndte som parallelimportør af fladskærme for to år siden, men i takt med at priserne faldt, valgte han at opgive sit eget lager og i stedet få Pixmania til at sende varerne direkte til slutkunden. Det skulle spare omkostninger til fragt, men Pixmania har ikke været gode til at fortælle, når en vare var i restordre. Han har derfor først opdaget, at kunderne ventede forgæves på deres vare, når de har klaget til ham, fortæller han.

»Pixmania har været utrolig svære at samarbejde og kommunikere med, og der kunne nemt gå tre-fire uger fra vi kontaktede dem, til vi fik en løsning,« siger Timur Jensen.

Ifølge E-handelsfonden mister Buyvision e-mærket fordi forhandleren ikke har afhjulpet de kundeklager, der har været. Timur Jensen afviser dog, at der ikke er taget hånd om problemerne eller at kunderne mister penge..

»Alle kunder har sikkerhed for deres penge, fordi de har betalt med Visa/Dankort, så nu har jeg kun tre-fire kundesager, som jeg mangler at få afsluttet,« forklarer han.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS