Dette gik 3G-milliarderne til

Ørsted-satelitten, nanoteknologi og open source. Se hvad politikerne bruger UMTS-milliarder på.

Den milliard, som teleselskaberne betaler for LTE-frekvenserne, ryger ned i et stort, sort hul i statskassen. Der er nemlig underskud på statsfinanserne. Det har skabt protester fra it-branchen.

Men sådan behøver det ikke være. Det viser historien.

Da politikerne skrabede fire milliarder ind på 3G-auktionen for ni år siden, besluttede politikerne sig for at oprette en pulje, UMTS-midlerne - opkaldt efter teknologibetegnelsen Universal Mobile Telecommunications System.

Det var ikke småpenge. I alt fik staten og skatteborgerne fire milliarder ind på auktionen. Staten fik prompte 950 millioner kroner fra 3G-teleselskaberne og så i en årrække frem 285 millioner om året.

Både regering og opposition var med på idéen. Det var politikerne fra Venstre, Det Konservative Folkeparti, Socialdemokratiet, Det Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti, som i 2001 tog en fælles beslutning om, at de mange millioner i første omgang skulle gå til to ting: Forskning og it. Partierne enedes om, at de skulle finde specifikke formål inden for de to områder. Hvis de ikke kunne blive enige om, hvad hele summen skulle bruges til, røg resten af millionerne i statskassen for at betale af på statsgælden.

Vi lader millioner rulle:

ComON har kigget lidt i finanslovene og fundet ud af, hvad politikerne brugte pengene til.

Finansloven for 2002 (UMTS-midlerne fra 2002 til 2005)

  • Digital Forvaltning, inklusiv Danmarksportalen - 95 millioner kroner
  • Jysk-fynsk it-satsning (komptence-centre og andet) - 175 millioner kroner
  • Center for IT-forskning - 25 millioner kroner
  • Registerforskning, billigere adgang til offentlige registerdata - 28 millioner kroner
  • Digitalisering af kulturarven - 13 millioner kroner
  • Forskningsrådenes frie midler - 325 millioner kroner
  • Yngre forskere  - 50 millioner kroner
  • Særlig indsats inden for naturvidenskab og teknik - 100 millioner kroner
  • Nanoteknologi - 75 millioner kroner

 Vi ledte videre i finanslovene og fandt endnu en millionliste (UMTS-midlerne fra 2006 til 2008)

  • Sundhedsindsats mod udefra kommende påvirkninger, herunder forskning i antidoping - 78 millioner kroner
  • Biologisk produktion - 78 millioner kroner
  • Vand som ressource og element i naturens kredsløb - 78 millioner kroner
  • HotSpots (trendforskning) inklusiv nye produktionsformer - 78 millioner kroner
  • Vedvarende energi - 35 millioner kroner
  • Det Frie Forskningsråd - 120 millioner kroner
  • Dansk deltagelse i EU's forskningsprogrammer - 39 millioner kroner
  • Digitalisering af kulturarven - 19,5 millioner kroner
  • Polarforskning - 16 millioner kroner
  • Registerforskning - 9 millioner kroner
  • Ørsted-satelitten  - 2 millioner kroner
  • Viden og vækst i virksomheder - 32 millioner kroner
  • Regional IT-satsning - 90 millioner kroner
  • Videnpiloter (ansættelse af højtuddannet arbejdskraft i små- og mellemstore virksomheder) - 45 millioner kroner

Den sidste liste, vi fandt, blev vedtaget i efteråret (UMTS-midlerne fra 2010 til 2012)

  • IKT-forskning (intelligente samfundsløsninger) - 125 millioner kroner
  • Forskningsportalen - 6 millioner kroner
  • "Eliteforsk" (belønning af de bedste yngre forskningstalenter) - 24 millioner kroner
  • Dansk Center for Havforskning - 10 millioner kroner
  • Arktisk Universitet - 9 millioner kroner
  • Digitalisering af kulturarv - 21 millioner kroner
  • Forskning i arkitektur og design - 6 millioner kroner
  • Innovationsmiljø - 207 millioner kroner
  • Videnpiloter (ansættelse af højtuddannet arbejdskraft i små- og mellemstore virksomheder) - 24 millioner kroner
  • Åbne standarder og open source - 30 milllioner kroner
  • IT-færdigheder (særligt undervisnings- og beskæftigelsesområdet) - 26 millioner kroner
  • IT-sikkerhed (blandt andet GovCERT og privacy-indsats) - 30 millioner kroner
  • Grøn IT - 24 millioner kroner

Du kan læse mere om de enkelte formål, ved at klikke på de links, vi har sat ind ved hver liste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job