Dangaard fortsætter driften efter storbrand

Dangaard Telecoms internationale hovedkvarter i Padborg blev tirsdag røg- og sodskadet ved en voldsom brand, men kontoret er nu flyttet til nærliggende bygninger.

Mobiltelefon-distributøren Dangaard Telecom i Padborg blev tirsdag aften ramt af en voldsom storbrand, der raserede den underste etage i den bygning, hvor selskabets hovedkontor har til huse. Branden forårsagede voldsomme ødelæggelser i Fleggaards radio- og tv-forretning, som var anbragt i stueetagen.

Dangaard Telecom har sit internationale hovedkvarter på første og anden etage i bygningen og lokalerne blev røg- og sodskadet ved branden. Syv sønderjydske brandværn med 120 brandfolk deltog i slukningsarbejdet, og omkring 30 personer blev evakueret fra bygningerne.

Skaderne på kontorerne er så omfattende, at ingen af de 180 medarbejdere på hovedkontoret vil kunne arbejde i lokalerne på Industrivej de næste par uger. Koncernen fortæller at kontorerne skal gennemgå en omfattende rensning.

Men hovedkontorets it-systemer er ikke berørt af skaderne, og koncernens økonomi- og bogholderifunktioner er onsdag formiddag blevet installeret i nærliggende bygninger. Dangaards kontor på Plantagevej i Padborg og selskabets lagre med mobiltelefoner er ikke berørt af branden.

Dangaard understreger, at hovedkontorets mest vitale funktioner kan videreføres uden væsentlige ulemper for driften af koncernens aktiviteter i 14 europæiske lande.

Branden opstod tirsdag kort før kl. 18 i radio- og tv-forretningen, der tilhører selskabet Fleggaard Dan Discount.

Branden blev hurtigt opdaget, men trods Fleggaard-medarbejdernes forsøg på at slukke branden bredte den sig hurtigt til hele forretningen og et mindre lager bag forretningen.

Branden udviklede en voldsom røg, der bredte sig til Dangaard Telecoms lokaler. Ingen personer kom noget til ved branden, hvis årsag ikke er endeligt fastslået.

Dangaard Telecom har flere andre bygninger i Padborg, og her vil en del af medarbejderne komme til at arbejde. Andre placeres i lokaler, der ejes af Fleggaard Holding, som er aktionær i Dangaard Telecom.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S